×

Locals named to All-State baseball teams

  • Duncan Cahoon, ConVal Photo by mikemunhallphotos.com

  • Drew Rines, Mascenic Staff photo by Ben Conant

  • Corbin Sasner, Conant Staff photo by Ben Conant

  • Aidan Kirby, Conant Staff photo by Ben Conant

  • Ryan Smith, Conant Staff photo by Ben Conant

  • Jake Levert, Wilton-Lyndeborough Staff photo by Ben Conant—

  • Neil Brennan, Wilton-Lyndeborough Staff photo by Ben Conant


Friday, June 01, 2018 12:56PM

Several local baseball players made their way onto the Baseball Coaches of New Hampshire All-State teams as announced this week.

In Division II, junior outfielder Duncan Cahoon of ConVal made Second Team.

In Division III, Mascenic senior catcher Drew Rines made First Team, as did Conant senior pitcher Corbin Sasner.

Conant senior infielder Aidan Kirby made Second Team and senior outfielder Ryan Smith made Third Team.

In Division IV, Wilton-Lyndeborough senior shortstop Jake Levert made First Team and junior pitcher Neil Brennan made Second Team. 

All-State teams

Division I

Player of the Year

Grant Lavigne, jr., Bedford

Coach of the Year

Scott Owen, Concord

First team

Geoff Mosseau, sr., Bedford

Pat Harrington, sr., Bedford

Peyton Murray, sr., Bedford

Brett Anderson, so., Bishop Guertin

Kurtis Stadnicki, sr., Concord

Griffin Gilbert, sr., Concord

Axel Post, jr., Dover

Cody Morissette, sr., Exeter

Tom Polhemus, sr., Exeter

Ben Malgeri, sr., Exeter

Bobby Cliché, sr., Exeter

Reece Manor, jr., Londonderry

George Welch, sr., Pinkerton

Asa Runge, so., Pinkerton

Connor Jenkins, jr., Pinkerton

Matt Soldano, sr., Salem

Keegan Calero, jr., Spaulding

Christian Allaire, sr., Timberlane

Second team

Trevor Annibal, sr., Bedford

Noah Therrien, jr., Bishop Guertin

Alex George, jr., Bishop Guertin

Jacob Knowles, sr., Concord

Ryan Coleman, sr., Dover

Marcus Soucia, so., Keene

Nate Sullivan, sr., Londonderry

Rick Perry, sr., Londonderry

Kyle Bosse, sr., Manchester Central

Trevor Kelly, jr., Nashua North

Zack Finkelstein, sr., Nashua South

Brady Day, so., Pinkerton

Jacob Unkles, sr., Pinkerton

Jake Emerson, sr., Salem

Matt Bergeron, sr., Salem

Andrew Shumski, sr., Salem

Jon Dube, jr., Spaulding

Jake Bullard, jr., Winnacunnet

Third team

Hayden Callery, sr., Alvirne

Evan Beals, fr., Alvirne

Joey Barrett, sr., Bedford

Sam Boudreau, jr., Bishop Guertin

Eric Sullivan, jr., Concord

Zach Miles, jr., Concord

Alex Schlapak, sr., Dover

Colin Jackson, jr., Exeter

Sean Lavery, sr., Exeter

Garret Roberts, jr., Exeter

Zach Mooers, fr., Keene

Anthony Pirolli, sr., Londonderry

Taylor Fournier, jr., Memorial

James Bolton, jr., Nashua North

Hunter Routhier, sr., Nashua South

Andreas Hulfachor, so., Nashua South

Dylan O'Sullivan, jr., Trinity

Cam Tomko, jr., Trinity

Division II

Player of the Year

Trevor Van Allen, sr., Portsmouth

Coach of the Year

Mike Boyle, Plymouth

Assistant Coach of the Year

Matt Case, Windham

First team

Connor Blandini, jr., Bow

Jacob Rich, jr., Coe-Brown

Connor Hujsak, so., Goffstown

Taylor French, sr., Goffstown

Charlie Goodrich, sr., Hanover

Moises Celaya, sr., Hanover

Derek Goldrick, sr., John Stark

Derek Pascoulias, jr., Kennett

Rick Debernardo, sr., Milford

Brennen Oxford, sr., Oyster River

Matt Poff, sr., Pelham

Henry Green, so., Plymouth

Myles Sargent, fr., Portsmouth

Peyton Goodrich, sr., Portsmouth

Chris Hanna, sr., Sanborn

Daniel Trzepacz, so., Souhegan

Ryan Faria, sr., Windham

Tommy Costa, sr., Windham

Second team

Matt Hamilton, so., Bow

Luke McCusker, jr., Coe-Brown

Duncan Cahoon, jr., ConVal

Clay Campbell, jr., Goffstown

Mitch Scalchi, sr., Goffstown

Keegan Silovich, jr., Hanover

Brett Patnode, so., John Stark

Nate Grames, so., Kennett

Deven Ouellette, jr. Kennett

Cameron Haynes, fr., Laconia

Brian Nylen, sr., Merrimack Valley

Jack Kirane, sr., Pelham

Nick Oualey, jr., Plymouth

Luc Leblanc, sr., Sanborn

Max Leonard, sr., Sanborn

Ben Coate, sr., St. Thomas

Thomas Splagounias, sr., Windham

Third team

Levi McAllister, fr., Bow

Brendan Eaton, sr., Coe-Brown

Justin Pinard, sr., Goffstown

Tyler Santoro, sr., Goffstown

Marc Hampers, sr., Hanover

Nathan Isabelle, jr., John Stark

Aaron Robertson, jr., John Stark

Ethan Robitaille, jr., Kennett

Ryan Dee, so., Laconia

Jamie Pare, sr., Milford

Diggy Lawson, sr., Pelham

Cole Hapgood, sr., Pembroke

Jared Murray, sr., Pembroke

Mike Hogan, sr., Plymouth

Dan Carey, sr., Plymouth

Colin Grenier, so., Sanborn

Caelan Behn, sr., Souhegan

JoJo Gallo, so., Windham

Division III

Player of the Year

Adrian Siravo, so., Gilford

Coach of the Year

Eric Duquette, Gilford

Assistant Coach of the Year

Jeff Pluskis, Belmont

First team

Cam Magerer, jr., Belmont

Griffin Embree, jr., Belmont

Max Lamora, sr., Bishop Brady

Alex Andrews, jr., Bishop Brady

Keegan Mills, so., Campbell

Corbin Sasner, sr., Conant

Kendal Heath, sr., Fall Mountain

Isaac Wallace, so., Gilford

Gunner Hagstrom, so., H-D

Drew Rines, sr., Mascenic

Dan Heise, sr., Monadnock

Andrew Dupuis, sr., Raymond

Alex Sweeney, jr., Raymond

Colby Grant, sr., Somersworth

Brendan Bean, sr., Stevens

Griffin Crane, jr., White Mountains

Braxton Brown, jr., White Mountains

Second team

Kyle Minery, jr., Belmont

Colby Brown, jr., Belmont

James Cardello, sr., Campbell

Nick Boucher, sr., Campbell

Aidan Kirby, sr., Conant

Jack McLean, fr., Gilford

Thomas Ferguson, sr., H-D

Ian St. Cyr, sr., Inter-Lakes

Tyler Crawford, so., Kearsarge

Chris Weeks, sr., Monadnock

Nick Lynch, sr., Newfound

Logan Rouille, jr., Newfound

Cody Turgeon, sr., Newport

Caleb Piwnicki, jr., Prospect Mountain

Brett Dodier, sr., Somersworth

Drew Grenier, sr., Stevens

Jacob Labunly, sr., White Mountains

Jack Beaulieu, so., Winnisquam

Third team

Brett Auclair, so., Belmont

Matt Pluskis, sr., Belmont

Nick Grimbilas, jr., Bishop Brady

Jayson Nield, sr., Campbell

Ryan Smith, sr., Conant

Alex Muthersbaugh, jr., Gilford

Tyler McKinney, sr., Gilford

Sean Morin, sr., H-D

Nathan Sleeper, sr., Inter-Lakes

Lexi Wilson, sr., Kearsarge

Matt Dodd, jr., Monadnock

Kyle Fish, sr., Newport

Kyle Rassiter, sr., Newport

Drew Nickerson, sr., Prospect Mountain

Kaleb Witham, sr., Somersworth

Trey Theriault, jr., Stevens

Jack Curtis, so., White Mountains

Michael Allard, so., Winnisquam

Division IV

Player of the Year

Kyle Stockman, jr., Pittsfield

Coach of the Year

Rob Stockman, Pittsfield

First team

Charlie Lynch, sr., Derryfield

Dustin Rose, sr., Hopkinton

Caleb Yianakopolos, jr., Hopkinton

Connor Isles, sr., Lin-Wood

Josh Woods, sr., Lisbon

Derek Walker, sr., Littleton

Brody Fillion, sr., Littleton

Quintin Ross, sr., Littleton

Mike Tolman, sr., Moultonborough

Greg Jablonski, sr., Newmarket

Nate Goodman, sr., Newmarket

Casey Clark, sr., Pittsfield

Devin Bedell, so., Pittsfield

Cam Hoyt, sr., Profile

Cade Robinson, sr., Sunapee

Jake Levert, sr., Wilton-Lyndeborough

Seanon May, sr., Woodsville

Second team

Dawson Fogg, sr., Colebrook

Sawyer Strong, sr., Derryfield

Jake Squires, sr., Farmington

Sam Crawford, so., Hopkinton

Colby Marshall, so., Hopkinton

Myles Barnes, sr., Lisbon

Ethan Riggie, jr., Lisbon

Lucas Bray, sr., Littleton

Josh Mastin, jr., Newmarket

Lucas Russell, jr., Newmarket

Garrett Jack, sr., Pittsburg/Canaan

Cam Darrah, sr., Pittsfield

Jesse McGlashing, fr., Pittsfield

Ethan Foley, sr., Portsmouth Christian

Nick Ducharme, sr., Sunapee

Neil Brennan, jr., Wilton-Lyndeborough

Zach Moore, jr., Woodsville

Danny Bowman, jr., Woodsville

Third team

Dylan Curpino, sr., Colebrook

Oliver Sattler, sr., Derryfield

Oliver Simon, sr., Derryfield

Josh Tufts, sr., Farmington

Ryan Seawards, sr., Farmington

Kevin Newton-Delgado, so., Hopkinton

Kealand Nicholl, sr., Lin-Wood

Jordan Stevens, fr., Lin-Wood

Scott Ridlon, sr., Littleton

Jacob Allaire, sr., Littleton

Jon Bryant, sr., Moultonborough

Lance Lavoie, sr., Newmarket

Will Kuzman, fr., Portsmouth Christian

Maxx Spinelli, fr., Portsmouth Christian

Andrew Eastman, so., Profile

Dylan Laleme, sr., Profile

Corey Bemis, fr., Woodsville

Cooper Davidson, sr., Woodsville